KRE-ALKALYN 120C
2.850 RSD
Dejstva kreatin monohidrata na organizam
– ubrzava povećanje mišićne mase i postizanje mišićne definicije
– povećava energiju, snagu i izdržljivost
– ubrzava procese mršavljenja
– ubrzava procese oporavka nakon intenzivnog treninga i fizičkog stresa
– smanjuje zamor
– idealan je dodatak ishrani za vegetarijance koji ga ne unose dovoljno hranom
Šta je kreatin monohidrat i čemu služi
Kreatin je jedinjenje koje ljudski organizam sam proizvodi i koji snabdeva mišiće energijom. Proizvodi se u jetri, pankreasu i bubrezima, a krvotokom prenosi do mišića. Kada dospe u mišiće, konvertuje se u fosfokreatin, koji snabdeva adenozin-difosfat (ADP) fosfatnom grupom potrebnom za nastajanje adenozin-trifosfata (ATP), koji je neposredni energetski izvor za naše mišiće.
Kreatin se nalazi u mnogim namirnicama, pa njegova upotreba predstavlja prirodnu suplementaciju u cilju unapređivanja mišićne mase i dobijanja ekstra energije. Naročito bogat izvor kreatina je riblje meso, haringa, losos i tuna, ali i govedina. Ali, da bi se obezbedile dodatne količine kreatin monohidrata potrebna je adekvatna suplementacija, a nije moguće uneti tolike količine hrane u toku dana da bi se bitno povećao njegov unos.
Kako deluje kreatin
Sportistima je ovo omiljen dodatak, jer za veoma kratko vreme daje vidljive rezultate – za samo dve nedelje može značajno da poveća mišićnu masu, ali i opštu kondiciju, što za posledicu ima mogućnost intenzivnog treniranja zahvaljujući povećanim energetskim nivoima. Pored toga, kreatin neposredno utiče na brzinu oporavka organizma od stresa izazvanog napornim treniranjem. U svetu profesionalnog, ali i rekreativnog sporta gotovo da nema sportiste koji ne koristi kreatin i koji ne zna čemu on služi. Sposobnost kreatina da poveća energetske rezerve u mišićima potiče od njegove aktivnosti u proteinskoj sintezi, kojom sprečava razgradnju mišića. Još jedna izuzetno važna osobina kreatina je i njegova uloga u rehidraciji mišićnih ćelija, što je od izuzetnog značaja za rast mišićnih vlakana i njihovu čvrstinu.
Kreatin se često preporučuje i kod mnogih stanja i bolesti, jer smanjuje nivo holesterola i triglicerida, ima antiinflamantorno dejstvo (artritis), štiti centralni nervni sistem, ublažava GAMT defekt koji dovodi do nedostatka kreatina u mozgu, deluje kod oboljenja vezanih za atrofiju mišića, dopunjuje vegetarijansku ishranu, povećava snagu i izdržljivost kod srčanih oboljenja.
Dejstva kreatin monohidrata na organizam
– ubrzava povećanje mišićne mase i postizanje mišićne definicije
– povećava energiju, snagu i izdržljivost
– ubrzava procese mršavljenja
– ubrzava procese oporavka nakon intenzivnog treninga i fizičkog stresa
– smanjuje zamor
– idealan je dodatak ishrani za vegetarijance koji ga ne unose dovoljno hranom
Kriterijumi za izbor kreatina za suplementaciju
Alkalni (bazni) kreatin
Kre-Alkalyn je alkalni kreatin koji je otkrio Džef Golini (Jeff Golini), čovek koji je pronašao i arginin alfa-ketoglutarat (AAKG), sredstvo za podsticanje stvaranja azotoksida (NO booster). On je zaslužan i za uvođenje tzv. NIR tehnologije testiranja čistoće i stabilnosti (analiza ultracrvenim zracima) u farmakologiji i industriji suplemenata. Kre-Alkalyn je registrovan pod brojem US patent #6,399,661.
Razlika između alkalnog i običnog kreatina
Alkalni, bazni ili puferizovani kreatin se, pre nego što dospe u mišićno tkivo, ne pretvara u kreatinin, od kojeg organizam nema nikakve koristi. Brzina pretvaranja kreatina u kreatinin je povezana sa pH vrednošću tečnosti koja se koristi za njegovo rastvaranje. Što je niža pH vrednost, to se brže kreatin pretvara u kreatinin i obrnuto. Na određenoj pH vrednosti (12) kreatin prestaje da se konvertuje u kreatinin.
Alkalni kreatin se dobija obradom na višim pH vrednostima nego obični kreatin monohidrat. Time se sprečava njegova konverzija u kreatinin, pa organizam može da apsorbuje veću količinu kreatina umesto štetnog i bezvrednog kreatinina. Kre-Alkalyn je puferizovan kreatin sa pH iznad vrednosti 12. On ostaje stabilan čak i kada se pomeša sa tečnošću i kada se nađe u kiseloj sredini u želucu. Za običan kreatin monohidrat uvek stoji napomena da treba da se popije odmah po rastvaranju u vodi i da ne sme da stoji rastvoren duže od 15 minuta, a razlog tome je gubljenje stabilnosti i smanjenje koncentracije kreatina. Kreatin se i uzima sa vodom da bi se izbegla njegova konverzija u kreatinin, međutim u želucu nailazi na kiselu sredinu u kojoj ipak dolazi do konverzije. Prednost alkalnog kreatina je što ostaje uvek stabilan i u mišićne ćelije dospeva nedirnut.
Čemu služi alkalni kreatin
Kre-Alkalyn ima iste ergogene osobine kao i običan kreatin, s tim što ne izaziva neželjene efekte koji mogu da se jave prilikom upotrebe kreatin monohidrata, iako se kreatin monohidrat smatra veoma bezbednim za upotrebu sa veoma retko zabeleženim neželjenim efektima. Njih uglavnom izaziva kreatinin, koji kod osetljivijih ljudi može da izazove iritaciju želuca, nadimanje i preterano zadržavanje vode. Njima može da posluži ovakav puferizovan oblik kreatina.
Prednosti uzimanja alkalnog kreatina
– veći efektivni unos kreatina (100% se apsorbuje)
– potrebne su veoma male doze od 1 do maksimalno 3 grama dnevno
– postiže iste efekte kao i kreatin monohidrat
– ne zahteva fazu „punjenja“ depoa kreatina u organizmu
– ne nadima, ne zadržava prekomerne količine vode i ne iritira želudac
– ekonomičan je suplement kreatina (1 g alkalnog kreatina ekvivalentan je 10 g monohidrata)
Preporučeno doziranje i način upotrebe
1 kapsula ujutru i 1 kapsula pre treninga. Upozorenje: osobe sa oštećenom funkcijom bubrega ne treba da uzimaju kreatin.