U prirodi ga najviše ima u zelenom lišću i šipku (120 puta više nego u pomorandži), pa tek onda u agrumima i ostalom voću i povrću. Brzo se izlučuje putem mokraće i veoma je osetljiv na spoljne uticaje. Najpoznatije dejstvo C vitamina je učešće u stvaranju kolagena, neophodnog za razvoj i obnavljanje tkiva, desni, zuba, kostiju i krvnih sudova. Nedovoljno unošenje vitamina C izaziva skorbut, pojavu modrica, promene na mišićima. Vitamin C spada u antioksidanse, pa tako služi za detoksikaciju organizma i neutralisanje štetnih slobodnih radikala. C vitamin kao dodatak ishrani treba primenjivati kod:
– oslabljenog imuniteta, prehlada, gripa i respiratornih infekcija
– osteoporoze i reumatoidnog artritisa
– alergijskih reakcija, astme i raznih upala
– bolesti srca i povišenog nivoa holesterola i triglicerida u krvi
– slabljenja mišića, upala i bolova u mišićima nakon treninga
– terapije dijabetesa i katarakte
– stresa
Vitamin C pospešuje apsorpciju gvožđa, kalcijuma, vitamina A, D, B kompleksa, nezasićenih masnih kiselina, regeneriše vitamin E. Njegovu apsorpciju pomažu bioflavonoidi i svi ostali vitamini i minerali, a odmažu stres, visoka temperatura, duvan (jedna cigareta uništi do 100 mg), alkohol i antibiotici. Pored ovoga, vitamin C je deo mnogih terapija i kura mršavljenja, odvikavanja od droga, alkohola (sa B kompleksom) i pušenja.
Preporučena doza i način upotrebe
Odrasli 1 tableta dnevno sa čašom vode. Uzimanje C vitamina ne treba prekinuti odjednom, već se doze postepeno smanjuju da bi se izbegao tzv. rebound efekat – smanjenje imuniteta usled naglog prekidanja uzimanja vitamina C. Najbolje je uzimati C vitamin sa bioflavonoidima: hesperidinom i rutinom, sa kojima čini C kompleks. Poželjno je da osetljive osobe uzimaju C vitamine uz jelo.